

Heagy's Orchard
Open for Season!
FARM STAND AVAILABILITY
​
PICK YOUR OWN:​
-
APPLES:
-
Gala, Honeycrisp​, & Crimson Crisp
-
​
In-Store:​​
-
APPLES
-
Ginger Gold​
-
Gala
-
Cortland
-
Honeycrisp
-
McIntosh
-
-
APPLE CIDER​
-
ONIONS
​
ANNUAL FALL FESTIVAL - CLICK HERE
October 7th, 2023
​
​
​

Apples
What variety is best suited for what I need?
Click on an apple for more information.
Bring the family and pick your own apples!
The cost of apples come in bushels, half bushels, & pecks.
​

How It Works:
-
Apples are ripe late August through mid-October.
-
This is a seasonal activity and Mother Nature dependent.
-
This is a family friendly activity.
-
There are only selected days for certain varieties. Located on the top of the page is what we currently have in the sales room & available for picking.
-
Please come to Salesroom prior to the orchard to pay & receive your bag. You will then be asked to drive into the orchard to pick your apples.
​
​.When coming to the orchard please be mindful of the following:
-
Out of respect for our pets and other guests, please keep dogs on a leash.
-
Be gentle on our trees and plants. How you treat the trees has a lot to do with their blossom ability next spring.
-
Parents, please supervise your children at all times.
​
​
Pick your own apples
MIXED WITHOUT HONEYCRISP​
-
peck - $10
-
1/2 bushel - $14
-
bushel - $28
MIXED BAG W/ HONEYCRISP​
-
peck - $12
-
1/2 bushel - $20
-
bushel - $40
ALL HONEYCRISP​
-
peck - $15
-
1/2 bushel - $24
-
bushel - $48


- - Peck - $12.00 - - 1/2 Bushel - $20.00 - - Bushel - $40.00

- - Peck - $10.00 - - 1/2 Bushel - $18.00 - - Bushel - $36.00

- - Peck - $10.00 - - 1/2 Bushel - $18.00 - - Bushel - $36.00

- - Peck - $12.00 - - 1/2 Bushel - $20.00 - - Bushel - $40.00

- - Peck - $15.00 - - 1/2 Bushel - $28.00 - - Bushel - $56.00

- - Peck - $12.00 - - 1/2 Bushel - $20.00 - - Bushel - $40.00
Click on an apple for salesroom pricing

Click on an apple for more information

Ready beginning of September - - - - Sweet, with a hint of tartness - - - - Excellent for eating, salads, sauces, pies and baking

Ready beginning of September - - - - Sweet & Sharp apple - - - - Best Used for: Fresh eating & cooking

Ready middle of September - - - - Sweet & Crisp apple - - - - Best Used for: Fresh eating & perfect for kids lunches!

Ready end of September - - - - Sweet & Sharp apple - - - - Best Used for: Fresh eating

Ready end of September - - - - Crisp & tart apple - - - - Best Used for: Fresh eating & baking

Ready end of September - - - - Crisp, juicy and tangy, softer apple - - - - Best Used for: fresh eating, sauces & baking. Does not hold shape when cooking.
Unpasteurized, fresh, apple cider.

apple cider pricing

Quart: $3.50 --- 1/2 Gallon: $5.50 --- Gallon: $8.00
When life gives you bitter apples
- make cider -